Jak mohou běžná analgetika ovlivnit přežití u rakoviny vaječníků? Zjištění ze studie Ovarian cancer Prognosis And Lifestyle nabízejí naději, že užívání NSA může zlepšit přežití u karcinomu ovaria. Čtěte dál.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » TEN a plicní embolie u BRCA 2 mutovaných mužů s karcinomem prsu, Her 2+, na terapii Tamoxifenem

TEN a plicní embolie u BRCA 2 mutovaných mužů s karcinomem prsu, Her 2+, na terapii Tamoxifenem

5. 2. 2023

Dobrý den, mám v péči 2 skoro identické případy, 2 muži, věk cca 60 let, PS O.
U jednoho bilat ca prsu, HR+, Her 2 neu 3+, po bilat. mastektomii a SLNU, po 12x pacli + herceptin v běhu, zahájil Tamoxifen, asi po cca měsíci tromboflebitída lýtka, DVT není. Nasazen NOAC- Eliquis 5 mg v nasycovací dávce, následně 5 mg 2xD.
Otázka - zda ho můžu nechat na TMX, nebo switch na LHRT + IA? Podotýkam, že v rodině oba synové nosiči BRCA 2 mutace, 1 bohužel s uvedenou dg.

Druhý pacient HR+, Her 2 3+, po bilat. ME a SLNU, po 12x Pacli, adj. Herceptin, po cca 6 m TMX bilaterální subsegmentální PE. TMX vysazen, přechodně LMWh, nyní NOAC.

Oba pacienti sexuálně aktivní (když jsem jim vysvětlovala, v čem by spočívala změna HRT... můžu si dovolit ponechat na TMX při současném užívání NOAC? Co pak? Děkuji za radu.

Sdílet

Reakce: 4

Podobné situace řešíme i u žen. Osvědčila se nám konzultace s hematologem i z forenzního hlediska ( jedná se o prokoagulační stav?,..)

Pokud nemá nemocný geneticky podmíněnou trombofilii ( Leidenská mutace, mutace protrombinu atp.) , je možné ponechat tamoxifen v kombinaci santikoagulační nebo antiagregační léčbou dle doporučení hematologa.

V léčbě karcinomu prostaty je tamo podáván v prevenci bolestivé gynekomastie pro HT, takže vzdáleně řeší i urolog. Za spávně nastavené antikoagulační terapie (popřípadě po konzultaci s hematology) je podání bezpečné.

MUDr. Michaela Matoušková
MUDr. Michaela Matoušková 19. 2. 2023 11:59

Souhlasím s kolegyněmi, nutná je ale konzultace a kontroly u hematologa.

Další případy

raritní

Multicentrický karcinom SR poz jakou adjuvantní th.

28. 2. 2023 06:59

Pac. ročník 1970, s multicentrickým ca prsu vlevo po ME a SLN s nálezem 4 ložisek + makrometa uzliny z 5 ti uzlin, pT1b(m4)pN1(1makro/5) G2, LVI 0, pn0, R0 st.IIA ...ložisko č.1 IHC: Ki 67 10%, ER 100%, PR 85%, Her 2-2+, Fish neg č. 2 IHC: Ki 67 10%,...

raritní

Léčba hormonálně pozitivního lokoregionálně pokročilého karcinomu prsu u mladé pacientky

21. 2. 2023 11:57

Pacientka - 37 let, interně zdráva, v anamnéze 2x císařský řez, bez trvalé medikace, od léta 2022 hmatá rezistenci levého prsu, 1/23 potvrzen karcinom levého prsu na rozhraní HQ až v HZQ, dle UZ ložisko vel. 17x10mm. Z biopsie tumor verifikován jako...

raritní

Triplenegativní ca a gestageny

16. 2. 2023 10:13

Dobrý den, mám jen rychlý dotaz na popud gynekologa, jedná se o 41letou pac. s dg. triplenegativního ca - necelý rok od ukončení terapie - t.č. disp. péče (viz níže) nyní dotaz od gynekologa, zda je možné zahájit terapii gestageny při nepravidelném m...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.