Rasové rozdíly a léčba gynekologických karcinomů
Co víme o rasových a etnických rozdílech při zařazování žen s gynekologickými karcinomy do klinických studií? Odpovíme v tomto článku.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » TEN a plicní embolie u BRCA 2 mutovaných mužů s karcinomem prsu, Her 2+, na terapii Tamoxifenem

TEN a plicní embolie u BRCA 2 mutovaných mužů s karcinomem prsu, Her 2+, na terapii Tamoxifenem

5. 2. 2023

Dobrý den, mám v péči 2 skoro identické případy, 2 muži, věk cca 60 let, PS O.
U jednoho bilat ca prsu, HR+, Her 2 neu 3+, po bilat. mastektomii a SLNU, po 12x pacli + herceptin v běhu, zahájil Tamoxifen, asi po cca měsíci tromboflebitída lýtka, DVT není. Nasazen NOAC- Eliquis 5 mg v nasycovací dávce, následně 5 mg 2xD.
Otázka - zda ho můžu nechat na TMX, nebo switch na LHRT + IA? Podotýkam, že v rodině oba synové nosiči BRCA 2 mutace, 1 bohužel s uvedenou dg.

Druhý pacient HR+, Her 2 3+, po bilat. ME a SLNU, po 12x Pacli, adj. Herceptin, po cca 6 m TMX bilaterální subsegmentální PE. TMX vysazen, přechodně LMWh, nyní NOAC.

Oba pacienti sexuálně aktivní (když jsem jim vysvětlovala, v čem by spočívala změna HRT... můžu si dovolit ponechat na TMX při současném užívání NOAC? Co pak? Děkuji za radu.

Sdílet

Reakce kolegia: 4

Podobné situace řešíme i u žen. Osvědčila se nám konzultace s hematologem i z forenzního hlediska ( jedná se o prokoagulační stav?,..)

Pokud nemá nemocný geneticky podmíněnou trombofilii ( Leidenská mutace, mutace protrombinu atp.) , je možné ponechat tamoxifen v kombinaci santikoagulační nebo antiagregační léčbou dle doporučení hematologa.

V léčbě karcinomu prostaty je tamo podáván v prevenci bolestivé gynekomastie pro HT, takže vzdáleně řeší i urolog. Za spávně nastavené antikoagulační terapie (popřípadě po konzultaci s hematology) je podání bezpečné.

MUDr. Michaela Matoušková
MUDr. Michaela Matoušková 19. 2. 2023 11:59

Souhlasím s kolegyněmi, nutná je ale konzultace a kontroly u hematologa.

Další případy

Polymorbidní žena, jak s adjuvantní terapií

22. 2. 2024 16:24

Dobrý den, prosím o konzultaci postupu. Jedná se o polymorbidní pacientku 71 let, s objemnějšími prsy, v anamneze po operaci srdce pro rozsáhlé postrevmatické změny, výměna mitrální, aortální, trikuspidální chlopně 10/2016 SV arytmie, Arter hypertnez...

Adjuv. horm. terapie u 44 leté pacientky st IA, ale HIGH RISK dle genom, testu

22. 2. 2024 16:21

Pacientka 44 let, interně zdravá, po hysterektomii a salpingektomii pro dysplastické změny HG SIL ve smyslu CIN III. 11/20, měla v 5/23 dg karcinom levého prsu pT1c (2) pN0 (5/0) M0. histologicky 2 ložiska karcinomu - lobulární ca G2 (12mm)ER 90% PR...

Recidiva metastázy mozečku

21. 2. 2024 07:39

Dobrý den, prosím o konzultaci léčby. U premenopauzální pacientky (ročník 1975) byl v srpnu 2020 diagnostikován lokálně pokročilý HER2 pozitivní parciálně hormondependentní (ER 95%, PR 10%) stř. diferenc. duktální karcinom levého prsu s vyšší prolife...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.