Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Paní Katarina nar 1969

Paní Katarina nar 1969

26. 2. 2013
V říjnu 2012- tumor v pr prsu o rozměru na MG 3 cm paní navštívila prim ve Zlíně, měla zájem na prs záchovném výkonu. Dop neoadj chemoterapie Triple negativní high grade ca pr prsu T2 Nx MO/ usg jater / markery v normě. Doporučil jsem 4x AC a 12x týdně pakli a CBDCA. Paní si vzala sec opinion ve FN Olomouc. kolegyně potvrdila uvedený postup. V 11.2012.- po 2 AC regrese tu, zaveden klip po 4 chemoterapii AC neuvěřitelná lokoreg progrese tumoru v prsu/měl jsem dojem, že chemoterapie nádor přímo stimuluje..../ Provedena Ablace prsu vpravo a + lymfadenektomie histologie triple negat ca, medulární varianta high grade 2 uzliny z 11 postiženy metasatazou. dotaz: pokračovat v 12x týdně paklitaxe + CBDCA , adj radace samořejmě, restaging ? Děkuji za Váš názor.
Sdílet

Reakce kolegia: 5

Chemoterapii bych změnil hned, po operaci ozáření.

Jedná se agresibvní TNBC, určitě s vysokou proliferací. U mladších pacientek s těmito nádory je vhodné zvážit v neoadjuvanci dávkově denzní režim (přeloženo - nedat buňkám šanci množit se...) - AC 4x v intervalu 2 týdny s podporou GF, následně weekly paclitaxel. U pacientky bych nyní určitě pokračovala v navrženém režimu, následně RT.

Hezký den, rozhodně pokračovat v chemoterapii a uvedené intenzivnější schéma se jeví asi jako nejvhodnější varianta. Indikace aktino je více než 100%, takže navržený postup je zcela v pořádku. Jen malé rýpnutí na závěr – bohužel se stále častěji stává, že po regresi nálezu se až překvapivě objeví jeho progrese a opakovaně jsem zjistil, že lékárna začala používat jiný než původní lék. Generika se zdají v praxi čím dál více odlišná nejen svojí toxicitou, ale nejspíše i účinností. Může to být jen můj pohled a zatím jej těžko dokážu, nemusí to být ani tento případ, ale když tato situace již vadí již i farmaceutům, asi je něco špatně….

Chybí mi zde údaje o pT M a Ki67, přesto, se dá zřejmě další postup doporučit. Pokračování v CHT navrženým režimem vidím jako vhodný, včetně následné adj. RT na oblast hrudní stěny a svodné lymf. oblasti. Doufám, že má pac. hotový kompletní staging, tj. i rtg S+P a scinti kostí, jinak je potřeba vyšetření doplnit.

Pokračovala bych v chemoterapii, potom ozářila. Asi bych změnila chemoterapii ještě před operací, ale rozumím tomu, že nebyla jistota efektu a operabilita by mohla být ještě horší.

Další případy

G1 smíšený ca mamae pT1bpN1(1/3) - adjuvantní CHT?

3. 4. 2024 13:07

Pacientka ročník 1970, postmenopauzální po operaci HYE a AX v r. 2023 pro myom nyní ca mamae l.sin pT1bpN1(1/3)G1, po parciálním výkonu 21.3.2024 dobře difer. smíšený karcinom prsní žlázy, karcinom NST a tubulární karcinom (65% tubulární) LVI 0,pn 0,...

Adjuvantní léčba u lobulárního ca

2. 4. 2024 09:51

Pac. ročník 1976 s nově dg. ca mamae l.dx po ME ..tu 55 mm, G2 lobulární IHC ER 100% PR 70% Her 2 neg, Ki67..7% pT3pN0(+ITC/1SNLU) premenopauzální, bze komorbidit navrhnuta RT na obalst hr stěny a HT IA s LHRH (ev v čase ovarektomie) a abemaciclib, b...

Léčba 29 leté BRCA2 pozitivní ženy s karcinomem prsu s různými histologickými nálezy v biopsii a po operaci

24. 3. 2024 09:41

Vážení kolegové, prosím o názor na léčbu 29leté pacientky, které bylo v lednu t.r. bioptováno ložisko v pravém prsu vel. 1,5 cm s histologickým nálezem: invazivní NST karcinom, G2, ER 95%, PR 20%, ki6720%, HER2 2+, ale FISH amplifikace negativní, cT1...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.